עוגן לעסקים. גשר על פני מים סוערים

עוגן. גשר על פני מים סוערים

עוגן בימי סערה

על העשייה הפיננסית של קבוצת עוגן למען העסקים הקטנים בישראל

בתיה אלזס, קבלנית בניה, ירושלים. צילום: דבי כהן.

בעידן של השקעות, הנפקות, אופציות וחדי קרן, קשה שלא להתפעל מהחזון, הדרך והמעשים של קבוצת עוגן. עוגן, קרן פיננסית חברתית ללא כוונת רווח, אשר חרטה על דגלה הוגנות ושוויון הזדמנויות במגזר הפיננסי, ערכים שרבים מדברים בשבחם אבל מעטים עושים למענם. עוגן, הקיימת מעל שלושה עשורים, עלתה לתודעה בצורה דרמטית בשנתיים האחרונות, עם משבר הקורונה שפגע אנושות במגזר העצמאי, ביזמים ובעסקים הקטנים. היא נרתמה במלוא הכוח למען מגזר זה והעניקה ב 2020 ו 2021 מעל 1,400 הלוואות בסך כולל של 155 מיליון ש"ח, עלייה של 460% בסך ההלוואות לעומת סכום ההלוואות שהעניקה לעסקים קטנים לפני משבר הקורונה ב 2019. מאירה שוורץ, מנהלת מחלקת הלוואות עסקיות בעוגן, מספרת: "כבר במרץ 2020, איך ששמענו על הקורונה, התחלנו מיד לגבש תכנית פעולה אסטרטגית, מי יהיה קהל היעד, אילו סוגי הלוואות נציע, ונתנו מענה מיידי לעסקים שנסגרו מעכשיו לעכשיו". מאחורי הארגון הפיננסי החדשני והמטיב הזה עומדים תורמים, פילנתרופים, ומשקיעי אימפקט חברתיים. בפברואר האחרון החלה עוגן בגיוס אג"ח בגובה של 50 מיליון ש"ח, אשר לצד התרומות הפילנתרופיות יביא את הונה ל-500 מיליון ש"ח בסוף 2021. האשראי יוקצה להלוואות חברתיות לעסקים קטנים, עמותות ולמשקי בית החווים אתגרים.

לא רק הון - גם הון אנושי

פלאי בנימינוב ,Sweets, שוק מחנה יהודה , ירושלים. צילום: שני כהן.

מטריית הפתרונות של קבוצת עוגן לעסקים קטנים כוללת, מעבר להלוואה, גם ליווי פיננסי, ייעוץ ומנטורינג, דרך קרן-שמש (עמותה אחות בקבוצת עוגן). מאחורי הפעילות המשמעותית והחשובה הזאת עומדים כ 1000 אנשי עסקים ויזמים חברתיים, המתנדבים בקרן-שמש, שחיפשו פלטפורמה שתאפשר להם לסייע בליווי ניהולי, פיננסי ומקצועי לאלפי יזמים ובעלי עסקים קטנים. עוגן מבחינתם היא הזדמנות לעשות את מה שהם אוהבים ויודעים הכי טוב. "בראש ובראשונה אנחנו מנסים לייצר מוביליות חברתית לישראלים שמנסים לבנות בסיס איתן לחייהם" אומר שגיא בלשה, מנכ"ל קבוצת עוגן "ההלוואות שלנו מגובות בליווי, כדי שההלוואה לא תהרוס חיים אלא תבנה את החיים לטובה. הלוואות חיוביות הן הערך המוביל אצלנו". ללא כוונת רווח אבל עם המון כוונות טובות. "אנחנו נותנים הלוואות בגובה של עד 400,000 ש"ח לעסקים עם מחזור עסקי של עד 10 מיליון ש"ח. למשבצת הזאת נכנסים גם יזמים ועסקים בהקמה שהרבה יותר קשה ומאתגר עבורם לגייס אשראי לאור הסיכוי שבהקמת עסק חדש". זה אתגר שאנחנו שמחים לקחת בו חלק, לפתח ולסייע לעסקים בשלבי צמיחה והרחבה" אומר שגיא בלשה. ואכן, מאז הקמתה של עוגן, עשרות אלפי עסקים הצליחו לעמוד על הרגליים בזכות הלוואות עוגן. בתיה אלזס, בעלת העסק "הביתה" – לפיקוח, בניה והשבחת נכסים, מספרת שעמדה בפני קשיים גדולים בתקופת הקורונה, בה הסגרים והעדר הפועלים עיכבו את התקדמות הפרויקטים. הלוואה שקיבלה מעוגן היתה קרש הצלה עבורה והיום העסק שלה עובד ומרוויח. גם "אולמי הנסיכה" בבאר שבע, שנסגרו כמו כל אולמי האירועים בזמן מגפת הקורונה, נקלעו למשבר ונאלצו להוציא עובדים רבים לחל"ת. ההלוואה שקיבלו מעוגן אפשרה להם להמשיך לפעול ולחזור לשמח אנשים.

הידעתם?

"עוגן היא המוסד הפיננסי ללא כוונות רווח היחיד בישראל שרשאי להעניק הלוואות לעסקים קטנים בערבות המדינה, לצד הבנקים"

קשובים ליזמים ולא רק למספרים

ולא רק העסקים מפרגנים, גם השותפים לדרך. חברות ייעוץ עסקי הפועלות בשיתוף פעולה עם עוגן מספרות שמדובר באנשים שאכפת להם, הקשובים ליזמים ולא רק למספרים, ועוזרים ככל יכולתם ובגמישות רבה. " עוגן הקשיבה לבעלי העסקים, ליועצים, שנתה מסלולים בהתאם, העיזה, הגדילה את הסכומים והתאימה את הביטחונות ליכולות של העסק." אומרת מרב אינדג'ר מחברת דיסנס ייעוץ לעסקים.

יקב קדש ברנע. צילום: אלון צדוק.

תכניות לעתיד – הבנק החברתי הראשון בישראל

החזון המוחשי ופורץ הדרך ביותר של עוגן הוא הקמת בנק חברתי שיאפשר גם לישראלים בעלי הכנסה בינונית ונמוכה ליהנות מאשראי בתנאים הוגנים, בהחזרים נוחים ותוך עידוד מוביליות חברתית-כלכלית חיובית. "אנחנו מאמינים שהבנק ישפר באופן משמעותי את היצע האשראי הנגיש למשקי בית, לעסקים זעירים וקטנים ולעמותות ויאפשר למאות אלפי ישראלים, המודרים כיום על ידי המערכת הבנקאית המסחרית, לשפר את מצבם החברתי-כלכלי" אומר שגיא בלשה.

גלילה לראש העמוד

מה אנחנו מצפים מיועץ עסקי:

  • הכרות טובה ומעמיקה עם הלקוח וצרכי העסק ולא רק "גייס מימון"
  • מתן ליווי עסקי ופיננסי איכותי ללקוח
  • ראיה של טובת הלקוח
  • הבנה איך לשקף ללקוח ולעוגן את צרכי העסק האמתיים (ללא ניפוח ולא כסת"ח)
  • במקרים בהם אין יכולת החזר, יש ליידע את הלקוח ולא לייצר לו אשליה
  • מערכת של קשר אישי ואמון עם עוגן
  • עבודה מאורגנת ומסודרת מול עוגן, הגשת מסמכים מלאים, בזמנים סבירים וללא תזכורות.
  • להיות איש הקשר של עוגן כשיש קושי מסוים בביצוע ההלוואה או במקרים בהם יש קושי בהחזר ההלוואה

איך עובדים היועצים העסקיים עם עוגן:

לעוגן רשימת יועצים איתם היא עובדת. עוגן רשאית שלא לעבוד עם כל יועץ.

קבלת יועצים עסקיים היא דרך האתר של עוגן.

עוגן דורשת מיועץ ניסיון מעשי של 3 שנים לפחות בהגשה לגיוס מימון לעסקים דרך גופים פיננסים וקרנות.

בכל מסלול הלוואה נדרש היועץ להגיש מסמכים מעט שונים.

כל המידע מועבר ע"י היועץ למחלקת הלוואות לעסקים של עוגן דרך הפורטל העסקי של עוגן. השלמות נעשות דרך המייל.

יועץ שלא משתף פעולה עם מענה להשלמות, הבקשה תיסגר לאחר 14 יום מיום ההגשה.

יועץ שרמת ההגשה שלו אינה מספקת, שאמינותו כלפי העובדות המוצגות מוטלת בספק או שמספר הדחיות שלו עולה על מספר האישורים –  עוגן תפסיק עמו את העבודה.