תמיכה בעוגן

בזכות התורמים ומשקיעי האימפקט שלה בארץ ובעולם, "עוגן" נותנת הלוואות ללא ריבית ובריבית חברתית ליחידים, משפחות, עסקים זעירים וקטנים ועמותות בישראל שמודרים מאשראי בכלל או מאשראי בתנאים הוגנים. אנחנו קוראים לכם לתמוך בעוגן ולהיות חלק מהמאמץ שלנו להביא רמה חדשה של הוגנות ושיוויון הזדמנויות אמיתי לחברה הישראלית.
בחלק זה של האתר תמצאו מידע על הדרכים השונות בהן תוכלו לתמוך בעוגן:

 1. באמצעות תרומות מצטברות של 10,000 $ תוכלו להקים קרן הלוואות לכבוד או לזכר יקיריכם. קרן הנצחה שמית היא מתנה שמנציחה את עצמה: הכספים ממוחזרים באופן טבעי – הם מולווים, מוחזרים לעוגן ומולווים שוב ושוב. בדרך זו ההשפעה של כל תרומה מוכפלת לאורך זמן ומאפשרת לכם ליצור מורשת חיה ע"ש יקיריכם. הבעלים של קרן הנצחה שמית מקבלים דו"ח שנתי שמפרט את ההשפעה הגדלה של הקרן, כולל:
 • סך הכספים שנתרמו
 • סך הכספים שהולוו
 • מספר ההלוואות שניתנו
 • מספר ההלוואות שהוחזרו במלואן
 • מספר ההלוואות הפעילות
 • "המכפיל החברתי" של הקרן

בחרו לשלב את עוגן – הלוואות ללא ריבית בתכנית הירושה שלכם לשם יצירת השפעה מתמשכת. מודל ההלוואה המחזורי של עוגן מתאים לנתינה שעוברת מדור לדור, כיוון שההלוואות מטבען ממשיכות לפעול לאורך זמן בלתי מוגבל, סוללות את הדרך להשפעה חברתית גם לאחר פטירה, ומהוות מורשת חיובית הנתונה להשגחה של בני המשפחה.

תרמו לתהליך אימון פיננסי אישי המסייע למשפחות ישראליות צעירות לממן דיור בר השגה.

תמיכה בצמיחה ובהתפתחות של עוגן , במיזמים חדשים, בשותפויות חדשות, בשיפור המקצועיות, בשיפור השירות ללקוח ובטכנולוגיות. עוגן פועלת באופן “רזה” ויעיל כך ש-97 סנטים מכל דולר תרומה משמשים להלוואות ללא ריבית. תרומה לארגון של עוגן מאפשרת לנו לשפר את היקף העבודה שלנו, את היעילות ואת האפקטיביות.

תרמו לתכנית הרצון הטוב – הדרך של עוגן לסייע ללווים שאינם עומדים בתנאים המקובלים לקבלת הלוואות, ולתמוך באנשים ובקהילות שיש להם אפשרויות מוגבלות מאוד. תוכלו לבחור להקים קרן במסלול הרצון הטוב או קרן ערבות המשמשת בטוחה להלוואות במסלול הרצון הטוב.

 תרומות ל– "עוגן – קרן להלוואות ללא ריבית"

 1. הקימו קרן הנצחה שמית להלוואות – באמצעות תרומות מצטברות של 10,000 $ תוכלו להקים קרן הלוואות לכבוד או לזכר יקיריכם. קרן הנצחה שמית היא מתנה שמנציחה את עצמה: הכספים ממוחזרים באופן טבעי – הם מולווים, מוחזרים לעוגן ומולווים שוב ושוב. בדרך זו ההשפעה של כל תרומה מוכפלת לאורך זמן ומאפשרת לכם ליצור מורשת חיה ע"ש יקיריכם. הבעלים של קרן הנצחה שמית מקבלים דו"ח שנתי שמפרט את ההשפעה הגדלה של הקרן, כולל:
 • סך הכספים שנתרמו
 • סך הכספים שהולוו
 • מספר ההלוואות שניתנו
 • מספר ההלוואות שהוחזרו במלואן
 • מספר ההלוואות הפעילות
 • "המכפיל החברתי" של הקרן
 1. תרומת מורשת– בחרו לשלב את עוגן – הלוואות ללא ריבית בתכנית הירושה שלכם לשם יצירת השפעה מתמשכת. מודל ההלוואה המחזורי של עוגן מתאים לנתינה שעוברת מדור לדור, כיוון שההלוואות מטבען ממשיכות לפעול לאורך זמן בלתי מוגבל, סוללות את הדרך להשפעה חברתית גם לאחר פטירה, ומהוות מורשת חיובית הנתונה להשגחה של בני המשפחה.
 2. עוגן לבית – תרמו לתהליך אימון פיננסי אישי המסייע למשפחות ישראליות צעירות לממן דיור בר השגה.
 3. תמכו במימון ההוצאות הכלליות של עוגן – תמיכה בצמיחה ובהתפתחות של עוגן , במיזמים חדשים, בשותפויות חדשות, בשיפור המקצועיות, בשיפור השירות ללקוח ובטכנולוגיות. עוגן פועלת באופן "רזה" ויעיל כך ש-97 סנטים מכל דולר תרומה משמשים להלוואות ללא ריבית. תרומה לארגון של עוגן מאפשרת לנו לשפר את היקף העבודה שלנו, את היעילות ואת האפקטיביות.
 4. הקימו קרן במסלול הרצון הטוב – תרמו לתכנית הרצון הטוב – הדרך של עוגן לסייע ללווים שאינם עומדים בתנאים המקובלים לקבלת הלוואות, ולתמוך באנשים ובקהילות שיש להם אפשרויות מוגבלות מאוד. תוכלו לבחור להקים קרן במסלול הרצון הטוב או קרן ערבות המשמשת בטוחה להלוואות במסלול הרצון הטוב.

השקעות אימפקט ותרומות ל – "עוגן – קרן להלוואות חברתיות"

ההשקעה שלכם בעוגן תאפשר לעוגן להגדיל משמעותית את היצע ההלוואות ולהנגישן למספר גדל והולך של אנשים. ההשקעה שלך משנה חיים ויוצרת הזדמנויות אמתיות לזוגות צעירים, עסקים זעירים וקטנים, יזמות חברתית וארגונים ללא כוונת רווח, השואפים לבנות חברה ועתיד טובים יותר לישראל. 

השקעות אימפקט בעוגן

הפקדת מינימום
תקופת זכות המימוש
משך השקעה
התשואה
"מכפיל חברתי" ל-5 שנים
3.5 מיליון ₪
עד 3 שנים
5 שנים
1% – אופציונלי
X2.5

תנאים

משקיעי האימפקט מפקידים ב- "עוגן – קרן להלוואות חברתיות" סכום של 3.5 מיליון ₪ ויותר לתקופה מוגדרת מראש. בתום התקופה סכום הפיקדון מוחזר למשקיע.

הפיקדונות מאפשרים לעוגן לבצע את ההלוואות. הלוואה שנפרעה מאפשרת הלוואה נוספת. בתוך 10 שנים צפוי "גלגול" ממוצע של 2.5 הלוואות. זהו "מכפיל חברתי" שנוצר  על ידי  מחזור ההלוואות.

חוב אבוד

בהתבסס על ניסיון העבר של עוגן מאז 1990 ולדעת מומחים מובילים בתחום, להשקעות אימפקט שיעור חוב אבוד צפוי של כ 1%. במטרה לצמצם את הסיכון למשקיעי אימפקט עוגן מתחייבת לכסות חובות אבודים עד ל- 5%, מה שיוצר למשקיעי האימפקט הזדמנות השקעה בעלת סיכון נמוך עד אפסי.

שורת רווח כפולה – כלכלית וחברתית

להשקעות אימפקט "שורת רווח" כפולה – הן חברתית והן כלכלית.

אימפקט כלכלי

בניגוד לפילנתרופיה המסורתית, השקעות אימפקט חוזרות למשקיע בתום תקופת ההשקעה. למשקיעים מתאפשר להשיג אימפקט חברתי משמעותי כיוון שהונם יכול לשמש שוב ושוב להגדלת השפעתם החיובית.

מטרת "עוגן – קרן להלוואות חברתיות" היא לשמר את ההון המושקע בה ולהחזיר אותו למשקיעים. עם זאת, עוגן מציעה למשקיעים המעוניינים בכך, אפשרות לקבל ריבית שנתית של עד 1%. ככל שמשקיעינו יוותרו על האפשרות הזו נוכל להקטין את הריבית שאנו גובים מלווים ולהקל עליהם את נטל ההחזר.

אימפקט חברתי

בעשור אחד בלבד, השקעת אימפקט של מיליון $ בעוגן תאפשר, למשל:

 • 40 הלוואות לעסקים קטנים
 • 4 הלוואות לארגונים ללא מטרות רווח
 • 26 הלוואות לרוכשים בית ראשון.

 

דיווח

עוגן תדווח למשקיעי האימפקט מדי שנה הן על מספר והיקף ההלוואות לסוגיהן, הן על התוצאות הפיננסיות (ובכלל זה החוב האבוד) והן על מידת ההשפעה החברתית המדידה של ההשקעה.

חלוצים בתחום הבנקאות החברתית

להשקעה בקרן להלוואות חברתיות יש אימפקט חברתי משמעותי נוסף בעתיד: היא סוללת את הדרך לכינון עוגן – הבנק החברתי הראשון בישראל. כבנק, בנוסף להלוואות בריבית מיטבית, יספק עוגן מכלול שלם של שירותים פיננסיים נגישים וברי השגה לכלל הישראלים.

לכשיקום הבנק, יתווספו לכספם של משקיעים ותורמים גם כספי הפיקדונות של מאות אלפי ישראלים – לקוחות הבנק. הסכום העומד לרשותנו למתן אשראי יגדל מאוד. בכך, תגדל לאין שיעור גם מידת ההשפעה החברתית והכלכלית ויתרחב מספר השותפים המחויבים לשינוי כלכלי-חברתי חיובי בישראל.

משמעותה של השקעה בעוגן בהווה היא קידום המימוש של חזון חברתי-כלכלי זה משלביו המוקדמים, כשותפים וכחלוצים.

אפשרויות לתרומה

בנוסף להשקעות אימפקט, לקרן להלוואות חברתיות שני אפיקי תרומות ייחודיים במטרה לכונן בהצלחה את הבנק החברתי הראשון בישראל.

 1. תרומה למימון עלויות ההקמה

תכנון ובניית הבנק חברתי, על כל היבטיהם, הם תהליך יקר הדורש השקעה כבדה לצורך העסקת יועצים חיצוניים מומחים, נותני שירותים בתחומים שונים, הוצאות משפטיות, רכישה ושימוש בטכנולוגיות וכד'.

 1. תרומה להון העצמי 

בנוסף להשקעות אימפקט, עוגן מבקשת תרומות להגדלת ההון העצמי של הקרן להלוואות חברתיות בדרך להפיכתה לבנק.

עם קבלת רישיון להפעלת בנק מבנק ישראל (צפוי ב- 2019) תנאי הרגולציה מכתיבים שעל כל 1 ₪ הון עצמי נוכל לגייס 11 ₪ לטובת מתן אשראי. עוגן כבר ייעד 50 מיליון ₪ מההון העצמי שלו כהון ראשוני לקרן להלוואות חברתיות וגייס תרומות ע"ס 20 מיליון ₪ חדשים למטרה זו. הון עצמי זה ע"ז 70 מיליון ש"ח יאפשר לקרן למנף את ההון העצמי שלה פי 11 לגיוס פיקדונות אימפקט בהיקף של 770 מיליון ₪.

הניסיון שלנו ודרכי פניה לעוגן

מומחיות וניסיון

בעוד שהקרן להלוואות חברתיות היא מיזם חדש, ניהול מתן אשראי להלוואות הוא חלק מה- DNA של עוגן מאז הקמת "האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית" ב- 1990.

המערך המקצועי פיננסי והמשפטי של עוגן אוצר ניסיון רב שנצבר לאורך כמעט שלושה עשורים בכל הקשור לניהול אשראי והלוואות בהיקפים גדולים. לעוגן מחלקות בית של מומחים בחיתום, בגבייה ובניהול הליכים משפטיים והוצאה לפועל.

לפניות לעוגן בנושא של תרומות, השקעות אימפקט ובכל נושא אחר:

www.ogen.org

development@ogen.org

בישראל: 02-5300787

רח' רבקה 29, ירושלים 9346143

דוחות שנתיים