top of page
ההיסטוריה שלנו

ההיסטוריה שלנו

"המעלה הגבוהה ביותר היא לסייע לאדם להפוך לעצמאי" 

פרופ' אליעזר יפה ז"ל

מייסד עוגן

הסיפור של עוגן

התחיל בשנת 1990, בביקור שערך במרכז קליטה פרופ' אליעזר יפה, חוקר מוערך בתחום העבודה הסוציאלית, פעיל חברתי, יזם ואיש חזון. באותה עת פקד את הארץ גל העלייה הגדול של שנות ה-90. פרופ' יפה, שעסק במשך שנים בעשייה חברתית, במחקר ובהוראה של עבודה הסוציאלית, החליט לאחר הביקור ההוא שצריך לפעול כדי ליצור הוגנות ושיוויון הזדמנויות פיננסיות מול המערכת הבנקאית בישראל. לכן, הוא הקים את האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית (IFLA), עמותה חדשה ששמה לה למטרה לסייע לעולים החדשים להתבסס בארץ באמצעות הלוואות נגישות ללא ריבית.

"לא רצינו לאסוף תרומות של ריהוט ובגדים משומשים או מזון", סיפר פרופ' יפה. "אלה היו מגבילים מאוד את יכולתם של העולים לפתח כלכלה עצמאית. ידענו שרצוי לאדם להיות עצמאי ולרכוש בעצמו את המוצרים הנחוצים לו. לכן בחנו את שמונה מעלות הצדקה של הרמב"ם. המעלה הגבוהה ביותר היא לתת לנזקק הלוואה ללא ריבית או מקום עבודה שיאפשר לו לעזור לעצמו, לשמור על כבודו ולהפכו לעצמאי".

העמותה החדשה נרשמה בישראל והחלה לפעול מירושלים, שם נמצא מרכזה עד היום. פרופ' יפה שימש מיסודה עד שנת 2011 כיו"ר העמותה בהתנדבות, ולצידו פעלה המנכ"לית יונה כהן. כדי לממש את חזונו החל פרופ' יפה לאסוף מקורות מימון. בזכות מאמר שפרסם בעיתון הג'רוזלם פוסט, החלו להגיע תרומות מארצות הברית ובריטניה, וקרן האשראי של האגודה התחילה להתבסס. מהר מאוד המשאבים והעשייה של העמותה צמחו, ואיתם התרחב גם מנעד הקהלים שהיא העניקה להם אשראי נגיש והוגן. 

שינוי חברתי מתחיל בשילוב בין חזון, ידע ומשאבים

בשנת 2000 פרופ' יפה פרש לגמלאות מהאוניברסיטה העברית, והחל להקדיש את כל זמנו לטובת האגודה. 20 שנים אחרי הקמתה, בשנת 2010, ההון של האגודה להלוואות ללא ריבית עמד על כ-160 מיליון ש"ח, והיא העניקה במצטבר כ-750 מיליון ש"ח בהלוואות, כשהסכומים מולווים ומוחזרים כל העת. ההישגים האלה הפכו אותה לארגון הגדול ביותר בעולם למתן הלוואות ללא ריבית.

 

האגודה לאורך כל שנותיה המשיכה לצמוח, להתרחב ולסייע לקהלים רבים. בהתאם למשנתו של פרופ' יפה, היא המשיכה להעניק אשראי לאלפי לקוחות ולסייע להם לשנות את חייהם לטובה. אלה היו לא רק לעולים חדשים אלא גם משפחות, זוגות צעירים, אנשים שנקלעו למצוקה כלכלית, סטודנטים, בעלי עסקים קטנים ועוד. 

בשנת 2011 פרופ' יפה התמנה לנשיא האגודה, תפקיד בו עבד בהתנדבות יום מותו בשנת 2017. החליף אותו בתפקיד יו"ר הארגון אדוארד כהן. בשנת 2015 החליף את כהן בתפקיד עו"ד אופיר עוזרי. לצדם, התחלפו גם המנכ"לים של העמותה: יונה כהן שימשה כמנכ"לית הארגון מהקמתו עד שנת 2013, ואותה החליף ג'ו רוזן. בשנת 2016, לאחר שרוזן יצא לגימלאות, נכנס לתפקיד המנכ"ל שגיא בלשה, בו הוא מכהן גם היום.

תמונת אווירה

"החיים הם הלוואה שיום אחד ניאלץ להחזירה בתוספת ריבית, והריבית היא לעשות את העולם טוב יותר מזה שנכנסנו אליו"

מ IFLA לעוגן – הארגון משנה פניו ועובר טרנספורמציה

 

בשנת 2016 נכנס לתפקיד המנכ"ל שגיא בלשה. בלשה הגיע לתפקיד מנכ"ל האגודה להלוואות ללא ריבית אחרי שנים של עשייה חברתית-כלכלית, בתפקידים משמעותיים במשרד האוצר ובארגונים גדולים, בישראל ובארצות הברית. עם כניסתו לתפקיד הוא החל לבצע שינויים אסטרטגים מקיפים ולהטמיע בארגון מודלים פיננסיים חברתיים חדשניים, במטרה להגדיל באופן משמעותי את מקורות ההון, היקפי הפעילות והאימפקט החברתי. בלשה הציג חזון להפיכת עוגן לבנק חברתי שיגייס הון ממקורות מגוונים ויעניק שירותים פיננסיים חברתיים לקהלי יעד המתקשים לקבל אשראי, ידע פיננסי ושירותים במערכת הבנקאית. הדירקטוריון בראשות המייסד אליעזר יפה והיו"ר אופיר עוזרי תמכו בתפיסה החדשה והארגון החל מסע טרנפורמציה שישנה את פניו בשנים הבאות.  

 

בשנת 2018 השתנה שם הארגון ל"עוגן - הקרן להלוואות ללא ריבית", והוקמו שתי חברות בת:

  • "עוגן - הקרן להלוואות חברתיות" – חברה לתועלת הציבור (חל"צ) שהמקורות לפעילותה הם משקיעי אימפקט בישראל וברחבי העולם ומטרתה הנגשת אשראי בריבית חברתית לעסקים זעירים וקטנים ולמלכ"רים אשר זקוקים לגישור תזרימי או לסיוע במשבר שפקד אותם. עוגן – קרן להלוואות חברתיות הוקמה ונבנתה במטרה להפוכה בעתיד לבנק חברתי, הבנק הראשון בישראל ובין היחידים בעולם כולו, שיהיה ללא כוונת רווח. 

  • "SparkIL" – חברה לתועלת הציבור (חל"צ) שהוקמה בשיתוף הסוכנות היהודית המשמשת כפלטפורמת P2P (עמית לעמית) ללא כוונת רווח, אשר מספקת מקום מפגש מקוון המאפשר למשקיעים חברתיים צעירים מכל רחבי העולם להעניק הלוואות-זעירות (מיקרו-הלוואות) ללא ריבית ליזמים שנמצאים בפריפריה הגיאוגרפית והסוציו-אקונומית של מדינת ישראל.

בנוסף, לצד פעילות האשראי, עוגן מיזגה לתוכה שני ארגונים חברתיים העוסקים בליווי פיננסי:

  • "אחים לבית" (2017) - תכנית ייעוץ וליווי מקצועי, שמסייעת למשפחות בפריפריה החברתית והכלכלית למצוא דרך להתנהלות כלכלית שתאפשר להם רכישת דירתם הראשונה, באמצעות הכוונה והענקת כלים פיננסיים לחיים. בתוך קבוצת עוגן הפכה "אחים לבית" ל"עוגן לבית". 

  • "קרן-שמש" (2019) - חברה לתועלת הציבור (חל"צ) שהוקמה ע"י קרן אדמונד י. ספרא ואשר מפעילה מערך מנטורים שמונה למעלה מ 1200 אנשי ונשות עסקים ומנהלים בכירים ומנוסים במשק הישראלי, אשר פועלים בהתנדבות ומסייעים בכל שנה למאות יזמים להקים ולנהל עסק רווחי משלהם או לשקם עסק קיים שנקלע למשבר. 

 

גיוון מקורות ההון, חלוציות פיננסית בתחום השקעות האימפקט

 

עד 2019 גייסה עוגן פילנתרופיה בלבד למימון פעילותה. במטרה להגדיל משמעותית את מקורות ההון שלה ולגוונם, החלה עוגן בבניית מודלים שיאפשרו לה גיוס מקורות בשוק העסקי. 
בשנת 2020 החלה עוגן לגייס פיקדונות אימפקט ובשנת 2021 החלה לקבל קווי אשראי מהמערכת הבנקאית בישראל. בנוסף, באותה שנה הקימה עוגן – הקרן להלוואות חברתיות חברת בת נוספת "עוגן - איגרות חוב חברתיות 1" לטובת הנפקת האג"ח הראשונה. ב 2022 השיקה עוגן את איגרות החוב הראשונות שלה ע"ס 50 מיליון ₪, אג"ח מגובות תיק אשראי בשכבות מימון לפי רמת סיכון. ב 2023 הוקמה חברת בת נוספת בשם "עוגן – אג"ח חברתיות 2" והושלם בהצלחה איגוח שני בסכום של 150 מיליון ₪. הפעם, קיבלה עוגן דירוג מסוכנות הדירוג "מדרוג" והאג"ח נסחרה ברצף המוסדי של הבורסה לניירות ערך. 

 

בזכות כלי הצמיחה החדשניים של מקורות המימון, החל משנת 2020, עוגן יכלה להגדיל את סכומי ההלוואות שהיא העניקה למוטביה בצורה משמעותית. כתוצאה מכך, תוך שלוש שנים חלה עליה של 300% בפעילות האשראי של עוגן, מ 65 מיליון ₪ בשנה בממוצע עד שנת 2019 ל 250 מיליון ₪ בשנה ב 2022.

ממשבר להזדמנות: העשייה של עוגן בתקופת הקורונה

מגפת הקורונה בישראל, שפרצה בישראל במרץ 2020, והמשבר הכלכלי שנוצר בעקבותיה במשק, הובילו את קבוצת עוגן לפיתוח עסקי מואץ מתוך שאיפה לייצר פתרונות ולהציע משאבים לקהלים רבים שנקלעו למצוקה כלכלית. בהם משפחות צעירות, משפחות בקשיים כלכליים, בעלי עסקים בכלל ובעלי עסקים במשבר בפרט, וארגונים חברתיים. 

כך, בנוסף למתן אשראי בתנאים הוגנים, החלה הקבוצה להעניק גם ליווי פיננסי ומנטורינג למשפחות, לבעלי עסקים ולעמותות, באמצעות מגוון תוכניות ומיזמים חדשים שנוצרו מתוקף צו השעה. בהם מיזם "מנט-אור" שנוסד תחת "קרן-שמש" בשיתוף גופים ושותפים כדי לסייע למנכ"לים חברתיים להביא את הארגונים שבניהולם לאיתנות פיננסית ולצלוח את המשבר. כמו כן, נוסדה "עוגן למשפחה", חברת בת שמטרתה ללוות פיננסית משפחות וזוגות צעירים עד לביסוס התנהלות כלכלית נכונה או למען הבראה פיננסית של משפחות בחובות. 

במהלך שנת 2020, קבוצת עוגן הכפילה את סכום ההלוואות שהעניקה לקהליה השונים, וזה עמד על 159 מיליון ש"ח -  גידול של 230% ביחס לשנת 2019. 

משהו חדש מתחיל: מקבוצה לגוף אחד המוביל שינוי חברתי-פיננסי בישראל

בשנת 2023 קבוצת עוגן ערכה שינוי ארגוני רחב, והתכנסה לגוף פיננסי-חברתי אחד שמסייע לשלוש קהילות מרכזיות במקביל: משפחות ויחידים, בעלי עסקים קטנים וזעירים ומנכ"לים של ארגונים חברתיים. לקהילות האלה עוגן בנתה מגוון תוכניות ומסלולים ייעודיים, שמשלבים מתן אשראי נגיש, ליווי פיננסי ומנטורינג, וקהילה מקצועית ותומכת. זאת מתוך אינספור הוכחות כי עם כלים נכונים, ידע ומשאבים, אפשר לצמוח לעצמאות כלכלית. 

מלחמת חרבות ברזל: תוכנית חירום וסיוע פיננסית "עוגן לכל ישראלי"

עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל, גייסה עוגן בתוך ימים ספורים קרן אשראי ייעודית בהיקף 40 מיליון ש"ח ובנתה תוכנית סיוע חירום פיננסית לאומית רחבת היקף, כתגובה מוקדמת לגלי ההדף הכלכליים שיבואו בעקבות הגיוס הנרחב והלחימה. במסגרת התוכנית, שנקראה "עוגן לכל ישראלי", הוצעו הלוואות ללא ריבית או בריבית מסובסדת לצד מערך ייעוץ פיננסי ניהולי ללא עלות למשפחות ויחידים, בעלי עסקים קטנים ומלכ"רים שנקלעו למשבר כלכלי. התכנית ביקשה להציע כלים מיידיים לניהול המשבר לצד תשתית פיננסית-ניהולית שתבנה התנהלות כלכלית עצמאית גם ביום שאחרי. 
הביקוש לסיוע מהציבור הישראלי היה נרחב, במיוחד מבעלי עסקים קטנים וזעירים. בשבועיים הראשונים אחרי השקת התוכנית התקבלו קרוב ל-9,000 פניות שתורגמו להלוואות בהיקף של 86 מיליון ש"ח. גם כעת עוגן ממשיכה לפעול במרץ למען גיוס כספים נוספים למטרות סיוע מול הממשל, המערכת הפיננסית, משקיעים ותורמים. זאת במטרה להעניק פתרונות ולעזור לציבור רחב ככל האפשר. 
התוכנית נבנתה בשיתוף הסוכנות היהודית ו-SparkIL

אז נעים להכיר, אנחנו עוגן, הצד החברתי של המטבע 

אם החלום שלכם הוא לרכוש בית ראשון משלכם; להוביל את המשפחה שלכם להבראה פיננסית; לקדם את העסק שלכם לאיתנות; או לחולל שינוי חברתי באמצעות מלכ"ר - אנחנו כאן בשבילכם ולמענכם.

bottom of page